Wypożyczalnia aut Opole : Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Ozimek, Olesno, Namysłów, Niemodlin, Krapkowice, Prudnik, Strzelce Opolskie
+48 (77) 441 34 36 +48 665 620 185
Polish (Poland) English (United Kingdom) Deutsch (DE-CH-AT) Dutch-Netherlands Russian (CIS)

Polscy wynalazcy motoryzacyjni

I Polacy mają swoje zasługi w przemyśle motoryzacyjnym między innymi w skonstruowaniu silnika na wodę, zderzaka, który radykalnie zmniejsza skutki wypadków czy pojazdu pancernego.

Przyjrzyjmy się bliżej osobom, które zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny:

  1. Jan Gulak prawnik z Kielc zaprojektował i zbudował silnik napędzany w większości przez zwykłą deszczówkę. Pojazd wyposażony w takie urządzenie pali 65% wody i 35 % paliwa (ropa, benzyna czy gaz). Swój wynalazek pan Jan opatentował w 2005 roku. Jak wyjaśnia dlaczego deszczówka a nie inna woda, ponieważ deszczówka jest miękka i dobrze się zachowuje w silniku. Gdy temperatura w silniku dojdzie do 70 stopni, wtedy wpuszcza się wodę do kolektora wydechowego, po czym wychodzi para o temperaturze 150 stopni C i przechodzi do kolektorów ssących. Zaletą silnika napędzanego wodą jest jego wydajność, jest także cichszy i bardziej ekologiczny. Niestety do dnia dzisiejszego żaden wielki koncern nie zainteresował się jego genialnym wynalazkiem. Jednakże patrząc na to w jakim kierunku świat podąża, a jest to kierunek ekologicznych rozwiązań, można się spodziewać, że jest to kwestia czasu kiedy tego typu silnik wejdzie do powszechnego użytku.  
  2. Bezpieczny zderzak pana Lucjana Łągiewskiego, według międzynarodowych organizacji został okrzyknięty najlepszym wynalazkiem pierwszej dekady XXI wieku. Niestety wynalazek pana Lucjana nie został opatentowany w Polsce. Bezpieczny zderzak przejął Uniwersytet Cambridge podpisując się pod tym. Na dzień dzisiejszy toczy się międzynarodowy spór  do nowatorskiego zderzaka. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Przy zderzeniu samochodu z przeszkodą, auto wyjdzie z wypadku prawie nie naruszone, a pasażerom pojazdu nic się nie stanie. Tego typu zderzak jest poza prawami fizyki, ponieważ jest to urządzenie, które zamienia część energii kinetycznej ruchomego obiektu na energię kinetyczną ruchu obrotowego wirników wewnątrz "zderzaka", ma to znaczący wpływ na działające siły podczas wypadku. Trzymamy kciuki aby ten rewelacyjny wynalazek został przypisany naszemu znakomitemu rodakowi.
  3. Niestety tragiczny los spotkał innego polskiego wynalazcę i konstruktora samochodów Tadeusza Tańskiego. Między innymi przez swoje dokonania zginął  w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jego wynalazkiem jest zaprojektowany i zbudowany w roku 1916 12 cylindrowy silnik o mocy 520 KM. Dwa lata później silniki ten został użyty do lekkich samolotów. Tadeusz Tański był także odpowiedzialny za budowę pancernego Forda oraz serii pojazdów cywilnych. Po wojnie, od 1922 roku, konstruował pierwsze samochody całkowicie polskiej konstrukcji, np. CWS T-1, T-4 (T-2) i inne w Centralnych Warsztatach Samochodowych, charakteryzujące się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.
  4. Kazimierz Rzadkosz góral prowadzący pensjonat i stok narciarski też przyczynił się do zrewolucjonizowania motoryzacji. Zaprojektował silnik wirnikowy, który jest trzy razy mniejszy od modeli tłokowych. Ekonomiczny i łatwiejszy w produkcji, a co najważniejsze o większej mocy. Pan Kazimierz zwraca uwagę, że w jego silniku ruch posuwisty zmieniono na obrotowy, dzięki czemu maksymalny moment obrotowy posiada w całym zakresie obrotu. Silnik pana Kazimierza jest udoskonaleniem silnika Wankla. Pomysłem tym już są zainteresowane koncerny ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Tajlandii.

To tylko kwestia czasu, aż Polskie nazwiska będą pojawiały się na międzynarodowych salonach motoryzacyjnych i będą brzmieć tak dumnie jak: Diesel, Citroen czy Daimler.

 

Źródło:

Źródło:

Źródło:
 

Nasi Partnerzy

Słowa które lubimy:
wypożyczalnia samochodów, wypożyczalnia samochodów Wrocław, wypożyczalnia samochodów Wrocław, wypożyczalnia samochodów na wesela - kabriolet lub retro, wypożyczalnia samochodów śluby, wypożyczalnia samochodów vip z kierowcą, wypożyczalnia samochodów auto zastępcze, wypożyczalnia samochodów kawalerskie i panieńskie, wypożyczalnia samochodów Wrocław, wynajem samochodów Wrocław, wynajem samochodów Wrocław lotnisko, rent a car airport wroclaw, rent a car Wrocław, samochód z oc sprawcy, samochód zastępczy, załatwiamy bezgotówkowo, tanio, wypadek, szkoda samochodowa, mundial, assistance, tani samochód, auto zastępcze, wynajm aut, wynajm samochodów, cabrio, retro, przeprowadzki, auta dostawcze, wypożyczalnia dostawcze, auto Wrocław, airport car rental.

Ostatnio z naszych usług korzystali klienci z miast:
Opole, Wrocław, Legnica, Bielawa, Bierutów, Bogatynia, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chojnów, Duszniki Zdrój, Dzierżeniów, Gryfów Śląski, Kłodzko, Nowa Ruda, Olszyna, Świdnica, Wałbrzych, Jelenia Góra, Zgorzelec, Złotoryja, Oleśnica.

rzetelna firma
Ta witryna używa plików cookies, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy: kliknij